Bugün - 05 Temmuz 2020 Pazar
Afyon 26°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Gündem siyaset Belediyeler Spor Asayiş Ekonomi Sağlık Eğitim Yaşam Kültür 
Yazar Detayları

Fatih Öncül (Tarihçi)

Fatih Öncül (Tarihçi) - BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ KURULUŞ

BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ KURULUŞ
Yazı Tarihi: 12 Nisan 2019 Cuma

BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ

KURULUŞ

Selcukluların ilk atası Göktürkler ve Uygur’lara Kadar uzanan oğuzların Kınık boyundan  oğuz yabgu devletinde subaşı (ordu komutanı)görevinde bulunan  Dudak Beydir. Vefatından sonra  aynı göreve geçen genç yaştaki oğlu Selçuk bey  ilk başlarda iyi olan Oğuz Yabgulu yöneticilerle sonradan anlaşamayıp akrabaları ve kendisine yakın askerleri ile birlikte 960 veya 985 yılında yine oğuz yabgu toprakları olan Cend şehrine yerleşti ve burada Müslümanlığı kabul etti. Etrafına toplanan aynı soy ve dinden insanları liderliğini üstlenen Selcuk Bey e bu topraklar küçük gelmeye başladı ve torunları Çağrı Ve Tuğrul Bey ile birlikte bazı yakınlarını Horasana yerleşmek için gönderdi.

 Horasanda Yine bir Türk Devleti ve aynı zamanda ilk Türk İslam İmparatorluğu diye bileceğimiz Gazneliler ile komsu oldular. Gaznelilerle başlayan sorunlar, hemen savaşa neden oldu. Nesa savaşında Selçuklular Gazne ordusunu yendi. Daha sonra Serhas ve Talhab ta ufak çarpışmalarda Selcuklular galip geldi. 1038 Serahs savaşında ezici üstünlükle kazanan Selcuklular Devlet Kurma kararı aldılar. Selcuk bey Torunu Tuğrul Bey Niş abur’da Sultan Mesud’un sarayında Sultan  ilan edildi.Bu  haber üzerine Gazneli Sultan Mesud yeni birliklerle Selcuklular üzerine gelirken Çağrı Bey Ulya-abad’ta onları karşıladı. Büyük orduyu kendi birlikleri ile  durduramayan  Çağrı bey geri çekildi ve  Tugrul bey ve diğer selcuklu liderleri  ile  birlikte Serhas ta topladı ve savaş karar alındı.İki ordu Talhab da karşılaştı(27 Ağustos 1039) Gaznelilerin üstün geldiği ama kesin sonucun alınamadığı bu savaş göstermelik bir barış ile son buldu. İki birlikte geri çekilip yeni savaşa hazırlamaya başladı.

İlk fırsatta Tuğrul beyi yakalamaya çalışan Sultan Mesud bunda başarılı olamadı.Bir kaç saldırı da geri çekilip çöle sığınan Selçuklular en sonunda üzerlerine gelmeye devam eden Gaznelilerle savaş kararı aldılar.Kararda küçük birliklerle saldırılar olacak su kuyuları zehirlenecek ve Gazneli ordusu yıpratılacaktı. Kurultaydan çıkan kararların her biri sorunsuz gerçekleşti.Büyük Gazne ordusu daha savaş başlamadan susuzluk ve ani baskılarla dağılmaya başladı.Dandanakan yakınlarında Selçuklu ordusunun tümüyle karşılaşıldı ve üç gün boyunca savaş devam etti. Hem Selçuklu hem susuzlukla savaşan Gazne ordusu Dandanakan kalesinden surlardan sarkıtılan sularla orduyu suya doyurmaya çalışırken Sultan Mesud su kuyuları temizletme veya su bulmak için geri çekilmek yerine saldırı emrini verdi. Ordudan gece kaçan ve Selçuklu tarafına geçen   saray gulamasınında etkisiyle saten yorgun, susuz ve moralsiz olan Gazne ordusu perişan oldu. Büyük Dandanakan zaferi sonrası hemen toplanan kurultayda (1040)Tugrul Bey tekrar Sultan etti ve Büyük Selçuklu Devletinin Temelleri atılmış oldu.

Devam edecek saygılarımla…

 
İletişim E-Posta: - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ KURULUŞ
BİN YILLIK DOĞU ROMA BİZANS OLDU
Diğer Yazarlar

Yapılan saldırıyı kınıyoruz
En büyük sır: kaliteli zaman
Yazarlar
Mustafa Arslan
Yapılan saldırıyı kınıyoruz
"Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi'ndeki...
Hasan Öğünç
En büyük sır: kaliteli zaman
        Son zamanlarda T&u...
Hava Durumu ( Afyon )
Bugün
13°°C - 26°°C
Cumartesi
11°°C - 24°°C
Pazar
11°°C - 23°°C
Pazartesi
11°°C - 24°°C
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

10 Haziran 2020 Çarşamba
Tarihte Bugün
1830 - Fransız?ların Cezayir?i işgali.
1962 - Cezayir'in istiklali
1938 - İskenderun'un kurtuluşu.
1756 - Büyük İstanbul Yangını
Günün Sözü
Allah'a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.
(Bediüzzaman Said Nursi)
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(119 Online) 0,11ms