Bugün - 05 Temmuz 2020 Pazar
Afyon 26°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Gündem siyaset Belediyeler Spor Asayiş Ekonomi Sağlık Eğitim Yaşam Kültür 
Yazar Detayları

Bahri Bakaç

Bahri Bakaç - PETROLDE  MARKER  UYGULAMASI

PETROLDE MARKER UYGULAMASI
Yazı Tarihi: 27 Şubat 2019 Çarşamba

 ‘’Mahkeme kadıya mülk değil.’’   Anonim.

PETROLDE  MARKER  UYGULAMASI

Ülkemizde Akaryakıt şirketlerine ücret  karşılığı dağıtılan ve kimyasal bir işaret olarak bilinen ulusal marker, kaçakçılığın ve vergi kaybının önlenmesi, uygunsuz akaryakıttan dolayı araçların zarar görmemesi amacıyla uzun bir süredir kullanılmaktadır.  

Kimyasal ve biyolojik sistem içeren ulusal marker, 1000 litre akaryakıtın içine 8 mililitre olarak ilave edilmekte, formülasyonu sürekli güncellenerek taklit edilebilme imkanı ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.  Akaryakıtların ulusal marker seviyesi, İçişleri Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim ekipleri, Emniyet, Jandarma tarafından marker ölçüm cihazları aracılığı ile kontrol edilmektedir. Alınan numunelerin sonuçları   eş zamanlı olarak cihazlar aracılığı ile  anında EPDK ve TÜBİTAK'taki izleme merkezlerine iletilmektedir.  EPDK'nın belirlediği yeterli şart ve seviyede ulusal marker içermeyen akaryakıtların satışı kaçakçılık yapıldığının tespiti  nedeniyle   geçici olarak durdurulmakta,  tespit  yapılan akaryakıt istasyonu EPDK  tarafından dava edilmekte ,  kesinleşecek mahkeme kararının sonucuna kadar  işyeri  mühürlenmekte ve işyerine  fahiş miktarlarda idari para cezası uygulanmaktadır. Uygulanan bu idari para cezaları da yargılama süresi beklenilmeksizin tahsil edilmekte ve yargısız infaz yapılmaktadır.

Ulusal marker  bir kimyasal üründür.  Satışı yapılacak akaryakıt içerisine EPDK tarafından  izin verilen rafineri yada yetki verilen dağıtım şirketlerince  ürün içerisine satıştan önce millileştirilmek üzere  ilave edilmektedir.

Ulusal marker  sıcaklık hassasiyeti olan bir kimyasal üründür.  Mevsim şartlarına , dolum, boşaltma, sevkiyat  koşullarına bağlı olarak değer kayıpları oluşması muhtemel bir kimyasaldır. Bu nedenle koşul olarak Kışı, yazı, açık havası, bayideki izlemesi bunların datalarının toplanıp ona göre piyasanın kontrol edilmesi gerekir.

Belirlenmiş standart Ulusal marker konsantrasyonu şu anda yüzde 97-105 aralığındadır. Oysa böylesine hassasiyet gösteren kimyasalın fire payları da göz önüne alındığında  en azından yüzde                  90-110 gibi bir aralığa yükseltilmesi  uygun olacağı kanısındayım.

EPDK'nın belirlediği şart ve seviyede akaryakıta eklenen marker kimyasalı  ile  yapılan ulusal marker uygulaması sonucunda  kaçak ve standart dışı akaryakıtın sevkiyatının önlenmesi amaçlanmıştır.

Ulusal markerın rafineriden tüketiciye ulaşana kadar takip edilmesi ve Akaryakıtın kaçak olup olmadığının daha detaylı gerçekçi  araştırmalarla  tespit edilmesi gerekir. Bu durum tereddütler oluşturmaya devam etmektedir.

Ulusal marker,  yakıt millileş midir, millileşmemiş midir onu gösterir, ürünün gerçek  kalitesini göstermez. Akaryakıt tanklarındaki su problemi  önemli , tanker taşımacılığında kalite kontrolünün nasıl yapıldığı da belirsizdir.

Ulusal marker ölçümlerinin mutlaka izlenebilir olması gerekir , sahada yapılan ölçümlerden başlayarak, laboratuvar ölçümleri ve tüm kalibrasyon (ölçümleme) hesaplarının takip edilmesi gerekir. Tank dibi tortularının ve sıcaklık etkisinin de izlenmesi gerekir.

 

Ayrıca ilave edilmesinde ve marker seviyesinin kontrolünde bulunamayan  Akaryakıt Bayi istasyonlarının ölçümleme yapabilme imkanlarının olamaması nedeniyle ne suçu vardır bilinmez ama marker seviyesinin  % 96 çıkması halinde  kaçakçıdır ve kendisini  ispat edinceye kadar işletmesi kapalı kalacaktır. Buna dair örnek teşkil eden çok sayıda davalar devam etmekte ve ekonomik kayıplar oluşmaktadır.  Türkiye’ de  13.000’e yakın akaryakıt istasyonu bulunmakta ve bu insanlar bıçak sırtında ve endişe içinde ticaret yapmaya devam etmektedirler.

EPDK bu konuya ne derece  duyarlıdır  bilinmez ama  İşletmelerin  ve tüm paydaşlarının  sırf EPDK  standartlarını   uygulamak  adına uygulanma aşamasında ve  denetiminde  olmadığı bir kimyasalın  akaryakıt içinde  olmaması  yada yetersiz olduğunun anlaşılması  nedeniyle kaçakçı olarak  yargılatması ,  yüksek idari para  cezaları ile  cezalandırması  ne  derece  doğru bir uygulamadır tartışılır.

Ulusal marker’ı ekleyen rafineriler olmasına rağmen 5015 sayılı petrol kanunun 20. Maddesinde kaçakçılık yapan rafineriler hariç geri kalan bütün tesisler kapatılır hükmü yer almaktadır. Bu yasadan da anlaşılacağı üzere marker kontrolünde  kaçakçılık yapan rafineri olması halinde bile rafineri yargılanmamakta  ceza kesilmemekte  ve sonuçta  cezalandırılan nihai satıcı bayiler olmaktadır. Bu durum aynı zamanda  adalette eşitlik ilkesine aykırı bir durum teşkil etmektedir.

Sistem kararlı  ve düzgün bir halde değildir , bu durum  hukuk dışı uygulamalar ile telafisi imkansız  zararlar oluşmasına sebebiyet vermekte ,  petrol camiasının çok ciddi  sıkıntılar ile karşı karşıya kalmasına neden olmakta  çok ciddi ekonomik kayıplar yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Bana göre  kanayan yara durumunda olan bu  konuya  sayın EPDK yetkililerinin daha ciddi ve somut kontrol yöntemleri geliştirerek (İstasyonlarda ulusal marker  kontrol sistemi) açıklık  getirmesi ,  işletmelerin  denetimini  kolaylaştırarak  ülke ekonomisinin daha  fazla  zarar görmesini engellemeleri gerekir.

Ümit ederim …….   

 
İletişim E-Posta: - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

PETROLDE MARKER UYGULAMASI
‘’Hayat geç kalanları hiç affetmez’’
Gümrük Birliği Anlaşmasının Bugünkü Sonuçları
Diğer Yazarlar

Yapılan saldırıyı kınıyoruz
En büyük sır: kaliteli zaman
Yazarlar
Mustafa Arslan
Yapılan saldırıyı kınıyoruz
"Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi'ndeki...
Hasan Öğünç
En büyük sır: kaliteli zaman
        Son zamanlarda T&u...
Hava Durumu ( Afyon )
Bugün
13°°C - 26°°C
Cumartesi
11°°C - 24°°C
Pazar
11°°C - 23°°C
Pazartesi
11°°C - 24°°C
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

10 Haziran 2020 Çarşamba
Tarihte Bugün
1830 - Fransız?ların Cezayir?i işgali.
1962 - Cezayir'in istiklali
1938 - İskenderun'un kurtuluşu.
1756 - Büyük İstanbul Yangını
Günün Sözü
Altını görünce her şey boyun eğer, demir kollu terazi de olsa.
(SADİ)
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(243 Online) 0,07ms