Bugün - 24 Mayıs 2019 Cuma
Afyon 26°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem siyaset Belediyeler Spor Asayiş Ekonomi Sağlık Eğitim Yaşam Kültür 
Haber Detayları

AFRAY’ın temeli atılıyor

Devlet Demir Yolları 7. Bölge Müdürlüğü, Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek’in seçim vaatleri arasında yer alan AFRAY projesi ile ilgili toplantıya ev sahipliği yaptı.

siyaset Haberi - 14 Şubat 2019 Perşembe - 19:48
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 “Zor diye bir şey yok, istersek her şeyi başarırız”

Bu yıl içerisinde Afyonkarahisar hafif raylı sistem ile tanışacak. Belediye başkan adayı Mehmet Zeybek’in projeleri arasında yer alan AFRAY için Devlet Demir Yolları 7. Bölge Müdürlüğünde bir toplantı düzenlendi.

Dört etaptan oluşan projenin ilk iki etabının temeli yıl içerisinde atılacak. 

 

Toplantıya Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek, TCDD 7. Bölge Müdürü Adem Sivri ve TCDD Genel Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

 

Şehrin dört bir yanı demir ağlarla birbirine bağlanacak

 

Toplantıda Afyonkarahisar Raylı sistemler (AFRAY) projesi masaya yatırıldı. 4 etap olarak planlanan proje için görüş alışverişinde bulunuldu. Projeye göre ilk etap tren garından Park Afyon, Karşıyaka Mahallesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak planlanıyor. İkinci etapta ise Afyonkarahisar Şehirlerarası Otobüs Terminali (AFTAŞ) olarak hedefleniyor. Üçüncü etap da 1. Sanayi Sitesi - Ali Çetinkaya Garı - Karşıyaka - Uydukent 1.Bölge - Afyon Devlet Hastanesi – Otogar, dördüncü etap ise Millet Bahçesi, Mecidiye, Spor Kompleksi, oteller bölgesi, Özdilek kavşağına kadar AFRAY banliyö tren hattı olacak.

Ülkemizin tüm yolları Afyonkarahisar’ımıza çıkacak

 

Toplantıda konuşan milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “AFRAY Afyonkarahisar trafiğinin sorun ve sıkıntısını bir nebze de olsa çözecek bir projedir. TCDD yetkilileriyle bugün bir araya geldik. Son yıllarda büyük bir atılım yapan Demir yollarımız hızlı tren ile ülkemizi çağ atlattı. Ankara-Afyonkarahisar, İzmir-Afyonkarahisar hızlı tren hatları önümüzdeki günlerde faaliyete girecektir. Karayollarından sonra da hızlı tren hatlarıyla da Afyonkarahisar’ımız kavşak noktası olacak. Ülkemizin tüm yolları Afyonkarahisar’ımıza çıkacak. Bakanlığımın zamanında tüm sorunlarını çözdük. İnşallah bugünkü toplantımızla da şehir içi ulaşımını çözeceğiz. Son günlerde bazıları bu raylı sisteminin zor olduğunu iddia ediyor. Bizim partimizde hükümetimizde zor denilen bir şey yok. Başkan adayımız Mehmet Zeybek, bu projeye imza atacaktır. Yeni adayımız şehrimize yeni bir vizyon getirecektir. Yapılacak olan projelerimizde imkânsız denilen bir yoktur. Mahalle dedikodularından vazgeçelim. Maliyetinin yüksek olduğunu iddia ediyorlar. Biz bir şeye söz verdiysek yaparız. Akarçay’ı modern hale getiren bizdik. Ona da öyle söylentiler olmuştu. Eski adı ile kokarçaya Afyonkarahisar’dan Sivrihisar’a kadar uzanacak şekilde tamı tamına 151 km fore kazık çaktık. Asıl en zor yatırım Akarçay’dı. Banliyö tren hattı projemizi yapmak daha kolay. Bizim bu projemize destek vermek için Bakanlık yetkililerine ve TCDD Genel Müdürlüğünden gelen yetkililerimize çok teşekkür ederim. Başkalarının hayal edemeyeceği bir projemiz için çalışmalara başlıyoruz. Bu AFRAY banliyö tren hattı projemiz tüm Afyonkarahisarlılarımıza hayırlı olsun diliyorum. Tüm hemşerilerim iyi bilsinler ki zor denilen bir şey yok. Biz istersek her şeyi başarırız” dedi.

“Öğrencilerimizi şehir merkezine çekeceğiz”

 

Milletvekili Ali Özkaya da konuşmasında, “Son yıllarda TCDD, Belediyelere güzel projeleri ile alt yapı desteği vermektedir. AFRAY Banliyö tren hattı projemizi yerel ve merkezi hükümetle uyumlu çalışması halinde hayırlı bir iş yapacağız. Yapıldığı takdirde şehrimizin kent için trafikteki sorunu çözecek en önemli alternatif oluşum araçlarından birisi olacağına inanıyorum. Bununla birlikte şehir içinde araç yoğunluğu azaltacak. Başta Üniversitemiz ve termal oteller bölgesinin ulaşımını banliyö treni ile sağlayacağız. Tren garının yanına yapılacak olan Millet Parkımız ile üniversitede okuyan öğrencilerimizi şehir merkezine çekeceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

“Onların hayal edemediklerini AK Parti bir bir gerçekleştiriyor”

 

Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek, “Bazıları yapacağımız AFRAY banliyö tren hattı projemizin zor ve hayal olduğunu iddia ediyorlar. Onların zor olduklarını, hayal edemediklerini AK Parti hükümetinin bire bir gerçekleştirdiklerini bu milletimiz gördü. Hemşerilerim inanıyor ama bazıları inatla inanmak istemiyorlar. İnşallah 31 Mart’tan sonra Devlet Demir Yoları yetkililerimizle birlikte müşterek yapacağız bu raylı sistemlerimiz hayata geçtiğinde, inanmayan bir takım kişiler AFRAY Banliyö tren hattını ilk olarak onlar kullanacaktır. Projemiz 4 etaptan oluşuyor. 1. Etabımız ANS Kampüsü - Karşıyaka Mahallesi - Uydukent Ali Çetinkaya Garı - Park Afyon - 1. Sanayi Sitesi olacak. 2.etabımız ise 1. Sanayi Sitesi - Park Afyon - Ali Çetinkaya Garı - Karşıyaka - Uydukent 2.Bölge - Afyon Devlet Hastanesi – Otogar şeklinde düşünüyoruz. 3. Etabımızda 1. Sanayi Sitesi - Ali Çetinkaya Garı - Karşıyaka - Uydukent 1.Bölge - Afyon Devlet Hastanesi - Otogar - Spor Kompleksi - Özdilek - Oteller Bölgesine kadar AFRAY Banliyö tren hattımız olacaktır” diye konuştu.

 

“Daha önce 8 ilde yaptık, Afyonkarahisar’da da yapacağız”

 

TCDD 7. Bölge Müdürü Adem Sivri ise konuşmasında, “Devlet Demir yolları olarak Afyonkarahisar’ımızda yapacağımız proje 8 ilde faaliyet gösteriyor. Yani daha önce uygulamaları mevcut. Kent içi ulaşımında örnek vermek gerekirse İzmir’de İZBAN, Ankara’da BAŞKENTRAY Gaziantep’te GAZRAY, Balıkesir’de BALRAY gibi 8 ilde şehir içi ulaşımını belediye ile ortaklaşa işletiyor. AFRAY Banliyö tren hattı bittiğinde ilimizi demir ağlarla örmüş olacağız. İlk etapta üniversitemiz ile tren garı arasına tren hattını döşeyeceğiz. Birinci etabın projesi kısa sürede tamamlanacak ve yapılan fizibilite ile en kısa sürede bitecek. Bu hat üzerinde zaten bir mevcut hattımız var. Sadece hatta elektrik direkleri dönenecek ve maliyeti de çok az olacaktır. 2019 yılı sonuna kalmadan birinci etap çalışmamızı bitip hem öğrencilerimiz hem de vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız.

 

“Tevazu, samimiyet ve gayret ile bu projesini gerçekleştirecek”

 

Toplantıyı değerlendiren AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen de çalışmaların yıl içerisinde başlayacağını kaydederek şöyle dedi; “Şehrimiz artık yeni bir ulaşım aracına kavuşarak, yeni bir canlılık kazanacak ve trafikte de rahatlama hissedilecektir. Afyonkarahisar gün geçtikçe büyüyen ve gelişen bir şehirdir. Birkaç yıl sonra mevcut şartlar göz önüne alındığında, artan nüfusumuz ve artan araç sayısı ile birlikte çok daha sıkışık bir şehir haline gelecek ve bu proje düşünülmek zorunda kalacaktır. Haliyle uzun vadeli düşünerek böyle bir planlama ile şehri rahatlatmayı hedefleyen belediye başkan adayımız Sayın Mehmet Zeybek, tevazu, samimiyet ve gayret ile bu projesini gerçekleştirecek ve halkımızın hizmetine sunacaktır” dedi>>>Haber merkezi

 
Anahtar Kelimeler:Devlet, Demir, Yolları, 7, Bölge, Müdürlüğü, Belediye, Başkan, adayı, Mehmet, Ze,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer siyaset Haberleri
İYİ Parti 50 Bin oy aldı
Ak Parti İGM üyeleri “hizmete hazırız” dedi
Millet İttifakı Belediye Meclis üyeleri mazbatasını aldı

Millet İttifakı Belediye Meclis üyeleri mazbatasını aldı
Hizmet maratonu başladı
“Şimdiye kadar sustum yeter artık.”
Birlikte el ele, omuz omuza, yürek yüreğe verdik
Başkan Zeybek görevi dualarla devir aldı
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

İlk Toplu İftar; Şehit Aileleri, Gaziler Ve Engellilere
İşbirliğine önem veriyoruz
Başkan Sezen orucunu gönül sofrasında açtı
AFSİAD yönetimi Akü’yü ziyaret etti
Turizm Fakültesi mezunlarını verdi
Vakıf Katılım’dan Serteser’e Ziyaret
İYİ Parti 50 Bin oy aldı
BAŞKAN ZEYBEK’E KOMŞUDAN TEBRİK ZİYARETİ
İLAN-REKLAM VERGİSİ MÜKELLEFLERİNE DUYURU
Hep beraber bir takım ruhu ile hareket edeceğiz
Yazarlar
Dr. Yavuz Örnek
Yosunların Gıda Sanayisinde Kullanılması
Yosun endüstrisinin en yaygın olduğu böl...
Fatih Öncül (Tarihçi)
BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ KURULUŞ
BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ KURULUŞ ...
Fevzi Şen
bana göre
AFYONUMUZUN 3 ÖNEMLİ SORUNUNDAN BİRİ EKSİLDİ...
Bahri Bakaç
PETROLDE MARKER UYGULAMASI
 ‘’Mahkeme kadıya mülk değil...
Gazi Çakmak
GÜNÜMÜZÜN HASTALIĞI NEFİS VE BENLİK.
Değerli gönüldaşlarım İçinde bulu...
Mustafa Arslan
Yapılan saldırıyı kınıyoruz
"Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi'ndeki...
Hasan Öğünç
En büyük sır: kaliteli zaman
        Son zamanlarda T&u...
Şükrü Sarıdere
Sarıdere
Size, ey bilmediğim, görmediğim kâri'le...
Hava Durumu ( Afyon )
Bugün
13°°C - 26°°C
Cumartesi
9°°C - 23°°C
Pazar
11°°C - 25°°C
Pazartesi
11°°C - 26°°C
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:4805:3213:0016:5320:1721:53

24 Mayıs 2019 Cuma
Tarihte Bugün
1895 - Milletlerarası Rakamların Türkiye'de kabulü
1040 - Selçuklu Devleti'nin kuruluşu
2006 - Topraktan Suyun Çekilmesi
1571 - Kırım Türkleri'nin Moskova'yı fethi.
Günün Sözü
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.
(Hz. Muhammed)
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(33 Online) 0,05ms