Bugün - 20 Mayıs 2019 Pazartesi
Afyon 28°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem siyaset Belediyeler Spor Asayiş Ekonomi Sağlık Eğitim Yaşam Kültür 
Haber Detayları

BU PROJELER ŞEHRİMİZİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ilimizde çeşitli temaslarda bulundu. AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret eden Kurum, ilimiz için müjdeler verdi.

siyaset Haberi - 26 Ocak 2019 Cumartesi - 16:07
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Millet bahçesi, kentsel dönüşüm, depolama tesisi, Anadolu Açık Hava Müzesi, restorasyonlar ve TOKİ konusunda müjdeler veren Bakan Kurum “bunlar gibi birçok projeyi de 2023 hedefleri doğrultusunda azimle aynı kararlılıkla yürütüyoruz” dedi. AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen ise “AK Parti hükümetleri ile birlikte çok daha güzel günler göreceğiz” diye konuştu.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ilimizi ziyaret etti. İlk olarak belediye başkanları ve adaylar ile istişare toplantısı yapan Bakan Kurum daha sonra sırasıyla Afyonkarahisar Valiliği’ni ziyaret etti. Buradan da İmaret Camiine geçen Bakan Kurum, Cuma namazı sonrası cenaze namazına katıldı. Bakan Kurum daha sonra Ak Mescid mahallesinde restorasyon yapılan evlerin incelemesinde bulundu. Buradan da Yarım Elma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini ziyaret eden Bakan Kurum, derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Erol Öztürk’ten bilgi alarak, derneğe 100 bisiklet sözü verdi.

Bakan Kurum İscehisar ilçesinde yapımı tamamlanan TOKİ konutlarını da ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Buradan da Ankara yolundaki Anadolu Açık Hava Müzesi inşaatında incelemelerde bulundu.

 

Keçeden yapılmış el işlemeli seccade hediye edildi

 

Bakan Kurum son olarak AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. İl Başkanı Sezen’i makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunan Bakan Kurum’a burada şehrimize özgü el işlemeli keçeden yapılmış seccade hediye edildi. Bakan Kurum daha sonra partililerle bir araya geldi.

 

“20 milyarlık yatırımın 5 milyarı sizin bakanlığınız tarafından yapıldı”

 

Burada konuşan AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, “Bakanımızla çok ciddi projelerle ilgili istişarelerde bulunduk. Sayın belediye başkan adaylarımız da bununla ilgili çalışmalar yapacak. Öncelikle teşkilatımız, ilçelerimiz ve beldelerimiz adına çok teşekkür ediyorum. Sayın Bakanım, AK Parti hükümetleri döneminde Afyonkarahisar'a yaklaşık 20 milyar liralık yatırım yapıldı. Bunun 5 milyar lirası sadece sizin bakanlığımız tarafından yapıldı. Öncelikle şehrimiz ve Afyonkarahisar adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na, bürokratlarına çok teşekkür ediyorum. Afyonkarahisar için bugün çok ciddi istişarelerde bulunduk. Sabah koordinasyon toplantımızda ilçelerimiz ve il merkezimiz ile ilgili çok ciddi anlamda görüşmeler yapıldı. Yine belediye başkanları ve belediye başkan adayları burada yazılı taleplerini ilettiler. Ben bu yoğun programınız arasında teşkilatımızı da ziyaret ederek teşkilat mensuplarımız ile hemhal olmamızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Ayaklarınıza sağlık” dedi.

 

“Belediye Başkan adayımız ayağı yere basan projelerle geliyor”

 

“Sayın Bakanım, Sizin şahsınızda tüm Bakanlar Kuruluna ve Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Afyonkarahisar halkı adına çok teşekkür ediyoruz” diyen Sezen konuşmasında, “Afyonkarahisar, hükümetimiz ve şimdiye kadar Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu ile birlikte milletvekillerimiz sayesinde son 10 yılda olağanüstü yatırımlar aldı. İnşallah bundan sonra da AK Parti hükümetleri ile birlikte çok daha güzel günler göreceğiz. Biz zaten Afyonkarahisarlı hemşerilerimize diyoruz ki; yaptık yapıyoruz ve yine yapacağız. Belediye Başkan adayımız Sayın Mehmet Zeybek halkımızın karşısına ayağı yere basan projelerle çıktı. İnşallah her geçen gün daha da iyi noktaya geleceğiz. Yaparsa AK Parti yapar diyoruz.”

 

“AK Partimiz Afyonkarahisar’ımızda doğdu”

 

Başkan Sezen’in ardından söz alan Bakan Kurum da konuşmasında, “Bugün, Büyük Taarruzun başladığı şehitler diyarı Afyonkarahisar’ımızdayız. Öncelikli olarak Afyonkarahisar'da bulunmaktan, sizlerle bir araya gelmekten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ediyor, hepinizi saygı ve hürmetle selam ediyorum. Bir taraftan da 2001 yılında AK Partimiz Afyonkarahisar’ımızda doğdu. Aynı Büyük Taarruz gibi Afyonkarahisar'dan başladı ve bugün baktığınızda 17 yıllık tecrübe ile gönül coğrafyamıza hizmet götüren bir parti oldu. AK Parti sadece ülkemizi ilgilendirmiyor. Çünkü liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımız dünya mazlumlarının lideri ve AK Parti 17 yıldır hem bu bölgeye hem de bu coğrafyaya hizmet veriyor ve açıkçası Afyonkarahisarlılar olarak da siz bu davaya her zaman destek ve omuz verdiniz. Allah hepinizden razı olsun. Gece gündüz demediniz. Kar-kış demediniz. Bu süreçte birçok olaylar yaşadık. Gezi süreci ile başlayan, 17/25 Aralık darbe girişimi ile devam eden ve en sonunda 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşadık. Allah'ın izniyle, bu birlik ve beraberlik sayesinde üstesinden geldik. Tabi yapacak çok işimiz var. Çünkü AK Parti sadece bizim ülkemizi ve şehirlerimizi ilgilendirmiyor. Tüm dünyadaki mazlumları ilgilendiriyor. Çünkü bizim öyle bir büyük liderimiz var ki bütün dünya mazlumlarının sesi oldu, dili oldu. O yüzden bu birliğin beraberliğin sürekli olarak devam etmesi ve daha da azimle daha da kararlılıkla yürütülmesi gerekiyor. Bu noktada Sayın Başkanımız da ifade ettiler. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ile başlayan bu süreçte yaklaşık 20 - 25 yıl yerel yönetim ve 17 yıla yakındır da AK Parti hükümeti olarak bu ülkeye hizmet veriyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak son 16 - 17 yılda sadece Afyonkarahisar’da yaptığımız yatırımların bedeli 5 milyar Türk lirası. Şu anda devam eden yatırımlara baktığımızda 293 milyon tutarında birçok yatırmamız var. Arıtma tesisleri, düzenli depolama sahaları, kentsel dönüşüm, toplu konut projeleri var” ifadelerini kullandı.

 

“Projelerimizi 2023 hedefleri doğrultusunda kararlılıkla yürütüyoruz”

 

İlk 100 günlük eylem planlarını %98’lik başarı ile planladıklarını ifade eden Bakan Kurum şöyle konuştu: “Şimdi 200 günlük eylem planı için çalışıyoruz. 2023 için ülkemiz için bu noktada çok önemli kararlar aldık. 2023 yılı hedeflerini koyduk. Şehirlerimizin tamamının düzenli depolama tesisi imkânı alması, yine şehirlerimizde atık su arıtma tesisi almayan hiçbir vatandaşımız kalmaması, her ilimizde en az bir millet bahçesi yapma projesi ki şu an 25 ilde 25 milyon metrekare millet bahçesi projesi yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde mecliste yasalaşan ücretli poşet uygulamasını geçirdik. Bunun dışında 2021'de uygulamaya geçecek depozito uygulamasını hayata geçireceğiz. Bunun gibi birçok projeyi de 2023 hedefleri doğrultusunda azimle aynı kararlılıkla yürütüyoruz.”

 

İmaret ve Mısri Camileri etrafına bin, Küçükçobanlı mevkiine 750 konut

 

Afyonkarahisar’da belli projeleri görüştüklerini ve istişare ettiklerini ifade eden Bakan Kurum, bu projelerle ilgili de önemli kararlar aldıklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Müsaade ederseniz bu kararları sizlerle paylaşmak istiyorum. Birincisi İmaret Cami etrafında 250 bin metrekarelik bir alan var. Bu alanda bir proje gerçekleştireceğiz. 3 bin 200 hak sahibi var. Burada 5 katı geçmeyecek, yerel malzeme ile yerel dokuya uygun bir proje yapılacak. İlk etapta buraya 500 konut inşa edeceğiz. Bu konutlara bu yıl Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızca başlayacağız. Akabinde Mısri Camimizin olduğu 171 bin metrekarelik alanımız var. Burası da şehir için önem arz eden, aciliyeti olan bir iş. Bu işi yapabilmek için de bu bölgede aynı mimari anlayışla bizim kültürel dokumuza uygun mahalle konseptinde yatay mimariye uygun bir projeyi gerçekleştireceğiz. İlk etapta 2019 yılı içerisinde 500 konutu Mısri Cami etrafında gerçekleştiriyor olacağız. Tüm bunların dışında hem bu bölgelerde yapacağımız projeleri, hem de vatandaşımızın rızası çerçevesinde yapılacak Küçükçobanlı mevkiinde Dörtyol Mahallesi'nde otogarın hemen yanında boş bir alanımız var. Hazineye ait bu alan üzerinde de ilk etapta 750 konut üreteceğiz. Hem Mısri Cami hem de İmaret cami etrafındaki vatandaşlarımız ister yerinde, isterse de Küçükçobanlı da almak suretiyle bu kentsel dönüşüm projesine dahil olacak.”

 

Spor Kompleksi alanına ve Şuhut’a millet parkı müjdesi

 

“Biz çalışmalarımızı 2023 yılında riskli yapı kalmayacak şekilde tamamlayacağız” diyen Bakan Kurum, “Bu projeyi, biz, vekillerimiz, İl Başkanımız ve belediye başkanımız takip edecek. 2023 yılına geldiğinde Afyonkarahisar’ımıza yakışır çok güzel bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız. Tabi bu projeler dışında şehitler diyarı Afyonkarahisar’ımıza millet bahçesi yapmamız gerektiği düşüncesiyle yer arayışına girdik ve 159 bin metrekare, spor kompleksimizin de bulunduğu alanın yanında hazineye ait bir arsa üzerinde millet bahçesi projesi gerçekleştireceğiz. Bu alan içerisinde Motocross, spor kompleksi, millet bahçesi, termal turizm alanları olacak. Bizim yeni taşıyacağımız konutları da düşündüğünüzde bu bölgede buraya gelen turistlerin ziyaret edebileceği spor yapabileceği, içine vakit geçirebileceği, yine vatandaşımızın vakit geçirebileceği güzel alanlar olacak. Burada yürüyüş yolları, bisiklet parkları, göletler, millet kıraathanesi yer alacak. Gencimiz yaşlımız orada 7 gün 24 saat vakit geçirecek. Bunun da imalatına 2019 yılında başlayacağız. Diğer millet bahçesini de Şuhut ilçemizde Çayır Göleti civarında 80 bin metrekarelik alanda gerçekleştireceğiz. Burada yapay bir gölet var. Bu göletin etrafında yürüme ve bisiklet yolları, millet kıraathanesinin olduğu bir alan olacak” şeklinde konuştu.

 

Anadolu açık hava müzesi Frigya’ya değer katacak

 

Bakan Kurum, “Frigya Vadisi'nin iyileştirilmesi birçok bölgeye istihdam ve değer katacak, buraya gelen turist sayısını da etkileyecek, turistin kalma sürecini uzatacak bir çalışma yapıyoruz. Turistler termal tesisler de bir - iki gün kalıyor ama geldiğinde bu alanları da ziyaret edecek ve bölgenin kalkınmasını sağlayacak. Buraya 5,5 milyon lira bedelle Anadolu açık hava müzesini etaplar halinde hayata geçirmiş olacağız. Bu da bölge ve ilimiz için çok önemli bir proje. Diğer bir projemiz ise şu an itibariyle %94 oranında düzenli depolama hizmeti veriyoruz. Gerçekten bu anlamda hem atık su arıtma, hem de düzenli depolama tesisi Afyonkarahisar çok ileri düzeyde. Biz bunu %100 yapmak istiyoruz” dedi.

 

368 bina restore edilecek

 

Afyonkarahisar merkezde Ulu Cami ile Bedesten arasında tescilli binaların bulunduğu alanlar olduğunu kaydeden Bakan Kurum, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu alanlarda yaklaşık 100 binanın restorasyonu yapılmış ancak 368 bina daha var. Biz bu bölgede şehrin içinde filmlerde gördüğümüz o mahalle kültürü yaşantısının içerisine belli sosyal donatıları katmak suretiyle içerisinde konağımız, millet kıraathanesinin, kütüphanelerin olduğu sosyal donatılar yapacağız. 368 binanın restorasyonuna aynı anda başlayacağız. Bu restorasyon bittiğinde inanın o bölgeye gelen turistlerimiz ziyaret edecekler. Afyonlu vatandaşlarımız da orada vakit geçirebilecek. Aynı anda oradaki Mevlevi cami ve kültürel alanlar öne çıkarak bölge kalkınmış olacak. Bu projeyi Afyonkarahisar Belediyesi ile birlikte yürüteceğiz.”

 

Başkan adayı Zeybek’in trafik projesine destek verdi

 

Bakan Kurum şehir içinde trafik projesi olduğunu da ifade ederek, “Belediye başkan adayımız şehrin merkezinde kapalı otopark yapmak suretiyle trafik sorununu en aza indirecek çalışmayı yürütüyorlar. Biz de bakanlık olarak bu projeye destek vereceğiz. Aynı zamanda hava kalitesinin artırılmasına yönelik 7 gün 24 saat biz burayı izliyoruz. Ancak sadece izlemek yetmiyor. O anlamda aslında vatandaşımızın da biraz daha duyarlı olması gerekiyor. Hava kirliliğini azaltmak anlamında da söylediğimiz tesislerin tamamlanmasını müteakip ve yapacağımız yeni projeler ile birlikte termal turizmin yanında Anadolu coğrafyasının tüm güzellikleri ile anılan ilimiz daha da iyi konuma gelmiş olacak. Tabii millet bahçesi konusunda hali hazırda bir tane yer baktık, ona hemen başlayacağız.  Bunun dışında şehir merkezinde kamu kurum ve kuruluşlarının olduğu, artık kullanılmayan alanların oldu yerler var. Biz bu noktada da çalışma yapacağız” dedi.

 

“Dokunmadık gönül bırakmamamız gerekiyor”

 

Afyonkarahisar halkının yüzde 68 gibi bir rakamla Cumhurbaşkanımızı desteklediğini kaydeden Bakan Kurum sözlerini, “Önümüzdeki seçimde yine aynı şekilde desteklerinizi bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde bu söylemiş olduğumuz projeleri hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz. Biz bu noktada Mehmet başkanımızla takipçisi olacağız. Siz üzerinize düşeni yapıyorsunuz. Yüzde 68’lik oyu daha da yukarı çekmek için kapı kapı dolaşacağız. Dokunmadık gönül bırakmamamız gerekiyor. Biliyorsunuz bizim anlayışımız 1994 yılında başladı. Cumhurbaşkanımız bize bu yerel seçimlerde artık gönül belediyeciliği yapacağımızı ifade etti. Her gönlü fethedeceğiz. Eğer şehirde kırdığımız bir gönül varsa, o gönlü almak için bütün şehri imar etsek boştur, Biz her gönle ve her kalbe dokunmamız lazım. Afyonkarahisar'ın ihtiyacı olan her türlü şeyi yapacağız, yapmaya gayret göstereceğiz. Biz o anlamda Mehmet başkanımızın arkasındayız. Onun destekçisiyiz. Biz Afyonkarahisar’ımızın bulunduğu konumdan daha iyi noktaya getireceğiz. Burada şehircilik ve çevre anlamında kaliteyi daha da artıracağız” ifadeleri ile noktaladı.

 

Bakan Kurum’un İl Başkanlığı ziyaretinde Bakan Yardımcısı Fatma Varank, milletvekili İbrahim Yurdunuseven, il yönetim kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan, Merkez ilçe başkanı Bülent Eser, Belediye Başkan vekili Osman Çakıcı, Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek ve İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel hazır bulundu.

 

Bakan Kurum buradan ayrılarak Karaman’a gitti.  

 

Haberin Diğer Fotoğrafları
 
Anahtar Kelimeler:Çevre, Şehircilik, Bakanı, Murat, Kurum, ilimizde, çeşitli, temaslarda, bulundu, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer siyaset Haberleri
İYİ Parti 50 Bin oy aldı
Ak Parti İGM üyeleri “hizmete hazırız” dedi
Millet İttifakı Belediye Meclis üyeleri mazbatasını aldı

Millet İttifakı Belediye Meclis üyeleri mazbatasını aldı
Hizmet maratonu başladı
“Şimdiye kadar sustum yeter artık.”
Birlikte el ele, omuz omuza, yürek yüreğe verdik
Başkan Zeybek görevi dualarla devir aldı
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

İlk Toplu İftar; Şehit Aileleri, Gaziler Ve Engellilere
İşbirliğine önem veriyoruz
Başkan Sezen orucunu gönül sofrasında açtı
AFSİAD yönetimi Akü’yü ziyaret etti
Turizm Fakültesi mezunlarını verdi
Vakıf Katılım’dan Serteser’e Ziyaret
İYİ Parti 50 Bin oy aldı
BAŞKAN ZEYBEK’E KOMŞUDAN TEBRİK ZİYARETİ
İLAN-REKLAM VERGİSİ MÜKELLEFLERİNE DUYURU
Hep beraber bir takım ruhu ile hareket edeceğiz
Yazarlar
Dr. Yavuz Örnek
Yosunların Gıda Sanayisinde Kullanılması
Yosun endüstrisinin en yaygın olduğu böl...
Fatih Öncül (Tarihçi)
BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ KURULUŞ
BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ KURULUŞ ...
Fevzi Şen
bana göre
AFYONUMUZUN 3 ÖNEMLİ SORUNUNDAN BİRİ EKSİLDİ...
Bahri Bakaç
PETROLDE MARKER UYGULAMASI
 ‘’Mahkeme kadıya mülk değil...
Gazi Çakmak
GÜNÜMÜZÜN HASTALIĞI NEFİS VE BENLİK.
Değerli gönüldaşlarım İçinde bulu...
Mustafa Arslan
Yapılan saldırıyı kınıyoruz
"Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi'ndeki...
Hasan Öğünç
En büyük sır: kaliteli zaman
        Son zamanlarda T&u...
Şükrü Sarıdere
Sarıdere
Size, ey bilmediğim, görmediğim kâri'le...
Hava Durumu ( Afyon )
Bugün
13°°C - 28°°C
Salı
15°°C - 27°°C
Çarşamba
15°°C - 27°°C
Perşembe
14°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:5305:3512:5916:5220:1421:48

20 Mayıs 2019 Pazartesi
Tarihte Bugün
1633 - Türk tarihinin en kanlı olaylarından Padişah Genç Osman'ın Tahtından indirilerek Yedikule'de idam edilmesi.
1878 - Çırağan sarayı baskını ve ünlü gazeteci Ali Suavi'nin tertip ettiği bu darbe sırasında öldürülmesi.
Günün Sözü
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez?
(Mevlana)
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(37 Online) 0,08ms